To mały krok dla przyszłych matek, ale ogromny wkład w zdrowie dziecka

przedrzucawkowy

2-8 % ciężarnych kobiet na świecie co roku zapada na stan przedrzucawkowy

Zapraszamy do lektury o tym, jakie działania mogą pomóc w obniżeniu ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego

Nasi partnerzy

revvity

Producent testów przesiewowych w kierunku preeklampsji

diagnostyka logo

Ogólnopolska sieć laboratoriów medycznych

Stan przedrzucawkowy w liczbach

2.5+ million

przedwczesnych porodów każdego roku jest spowodowanych stanem przedrzucawkowym

500,000

dzieci umiera każdego roku z powodu stanu przedrzucawkowego

76,000

kobiet umiera każdego roku z powodu stanu przedrzucawkowego

preeklampsja

Dokładna przyczyna tego zaburzenia przebiegu ciąży nie jest znana, ale ryzyko jest duże: nieleczony stan przedrzucawkowy może spowodować wewnątrzmaciczne zahamowanie wzrostu dziecka (IUGR) lub przedwczesny poród, a w niektórych przypadkach może prowadzić do śmierci matki i/lub dziecka.

Dla wszystkich przyszłych mam:

Preeklampsja

Stan przedrzucawkowy jest stosunkowo częstym powikłaniem, występującym od 2 do 8 na 100 ciąż. Stan przedrzucawkowy jest chorobą, na którą można zachorować tylko podczas ciąży (w dowolnym momencie po 20 tygodniu ciąży) lub do 6 tygodni po porodzie. Może on mieć wpływ na Ciebie i Twoje nienarodzone dziecko. Jeśli zostanie on odpowiednio wcześnie rozpoznany, można go kontrolować i leczyć.

Na czym polega opieka profilaktyczna?

Opieka prewencyjna nad kobietami z wysokim ryzykiem wystąpienia stanu przedrzucawkowego ma na celu zapobieżenie lub przynajmniej opóźnienie rozwoju tego stanu. Ciąża może być wtedy bezpiecznie kontynuowana, a dziecko będzie miało czas na rozwój.

Prosta kuracja aspiryną w małych dawkach, pod bezpośrednią opieką lekarza, okazała się skuteczna. Aby takie leczenie przyniosło efekty, musi być rozpoczęte przed 16 tygodniem ciąży, dlatego tak ważne jest, aby wcześnie wiedzieć, które ciąże są zagrożone.

Dlaczego powinnam zapytać mojego lekarza o badanie przesiewowe w kierunku preeklampsji?

  1. Dlatego, że chcę dbać o swoją ciążę

  2. Dlatego, że chcę zapobiec ewentualnym powikłaniom dzięki leczeniu i wskazówkom lekarza

Prof Panaitescu

Prof. Anca Panaitescu

Spitalul Clinic de Obstetrica si Ginecologie Filantropia

  • Test wykonany między 11 a 13 tygodniem ciąży identyfikuje kobiety znajdujące się w grupie ryzyka rozwoju stanu przedrzucawkowego w późniejszym okresie ciąży. W takich przypadkach zaleca się specyficzne leczenie, aby znacząco zmniejszyć ryzyko rozwoju stanu przedrzucawkowego

Doctor Monica Cîrstoiu
  • Stan przedrzucawkowy jest prawdopodobnie najlepiej poznanym powikłaniem ciąży pod względem związanych z nim komplikacji matczyno-płodowych. Gdy dochodzi do rozwoju choroby, jedynym sposobem leczenia pozostaje poród. W takich przypadkach często dochodzi do wydania na świat wcześniaka z niską masą urodzeniową w stosunku do wieku ciążowego. W tym kontekście najwłaściwszym sposobem postępowania jest zapobieganie. Profilaktyka polega na wczesnym podjęciu działań w przypadkach zwiększonego ryzyka rozwoju tej choroby poprzez identyfikację czynników ryzyka, takich jak osobisty wywiad w kierunku stanu przedrzucawkowego, ciąża mnoga, przewlekłe nadciśnienie tętnicze, poważna dziedziczna trombofilia, cukrzyca typu 1 lub typu 2, choroba nerek i choroby autoimmunologiczne, otyłość i zaawansowany wiek.

    Powszechnie przyjmuje się, że identyfikacja i ocena kumulacji czynników ryzyka stanu przedrzucawkowego ma zasadnicze znaczenie w profilaktyce i określonym postępowaniu medycznym.

    Z drugiej strony istnieje znaczna liczba przypadków preeklampsji rozwijającej się bez występowania wysokiego ryzyka, przypadków, które niestety nadal mogą zakończyć się prawdziwymi tragediami położniczymi za sprawą śmierci płodu lub matki.

Prof. Univ. Dr. Monica Cîrstoiu

Spitalul Universitar de Urgenta Bucuresti

Radu Vlădăreanu

Prof. Radu Vlădăreanu

Spitalul Universitar de Urgență Elias

  • Jako prezydent Towarzystwa Ginekologów i Położników zachęcam wszystkie kobiety w ciąży, wraz ze specjalistami, z którymi przechodzą przez ten okres, do zwrócenia szczególnej uwagi na stan przedrzucawkowy, ponieważ niezwykle istotnym jest, aby móc w porę zapobiegać temu schorzeniu, zapewniając najlepsze efekty kliniczne zarówno dla matki, jak i dziecka.

Magdalena Litwińska

Dr Magdalena Litwińska

Uniwersyteckie Centrum Zdrowia Kobiety i Noworodka Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego

  • Wyselekcjonowanie pacjentek na podstawie badania pierwszego trymestru ciąży, które musi obejmować zarówno czynniki biofizyczne i biochemiczne, czyli łożyskowy czynnik wzrostu (PlGF) oraz właściwe zastosowanie kwasu acetylosalicylowego prowadzi do redukcji występowania preeklampsji i jest działaniem skutecznym i bezpiecznym.

Kto powinien wykonać badania przesiewowe w kierunku stanu przedrzucawkowego?

Każda kobieta może być w grupie wysokiego ryzyka

Wszystkie kobiety powinny mieć dostęp do badań przesiewowych, nawet jeśli nie ma matczynych czynników ryzyka lub historii stanu przedrzucawkowego. Możliwość przewidzenia stanu przedrzucawkowego na wczesnym etapie ciąży jest kluczem do zapobiegania mu.

matczynych czynników ryzyka

Chociaż stan przedrzucawkowy może dotyczyć każdej ciąży, niektóre ciąże są bardziej zagrożone. Jesteś bardziej narażona na ryzyko, jeśli:

  • Jest to Twoja pierwsza ciąża, choć oczywiście może pojawić się również w kolejnej

  • Ty, Twoja matka lub siostra miałyście stan przedrzucawkowy

  • Masz BMI (wskaźnik masy ciała) > 35

  • Twój wiek wynosi 40 lat lub więcej

  • Spodziewasz się bliźniaków, trojaczków lub czworaczków

  • Masz problemy zdrowotne, takie jak: przewlekłe nadciśnienie, zespół antyfosfolipidowy, toczeń układowy, cukrzyca, trombofilia

  • Twoja ciąża była wspomagana medycznie, np. zapłodnienie in vitro (IVF)


Dlaczego powinnam poddać się ocenie ryzyka stanu przedrzucawkowego?

Posiadanie czynników ryzyka nie oznacza, że będziesz miała stan przedrzucawkowy. Z drugiej strony, możesz nie mieć żadnych znanych czynników ryzyka, a mimo to rozwinąć stan przedrzucawkowy. Podczas badań przesiewowych w kierunku stanu przedrzucawkowego, czynniki ryzyka są łączone z wynikami testów biochemicznych, dzięki czemu w większości przypadków można wykluczyć podwyższone ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, co daje poczucie spokoju podczas ciąży. W przypadku pozytywnego wyniku badania lekarz będzie mógł rozpocząć leczenie w optymalnym czasie i uważnie monitorować ciąże.

Kiedy należy wykonać badanie przesiewowe?

Kiedy należy wykonać badanie przesiewowe?

Czas ma znaczenie bardziej niż kiedykolwiek!

Jeśli chodzi o profilaktykę stanu przedrzucawkowego, to im wcześniej zostanie rozpoznane wysokie ryzyko rozwoju tego stanu, tym lepiej dla matki i dziecka. Program połączonych badań przesiewowych zalecany jest między 11 a 13 tygodniem ciąży, kiedy można jeszcze podjąć kroki, aby zapobiec wystąpieniu preeklampsji.

Jak wygląda badanie przesiewowe w kierunku preeklampsji?

  • 1. Zapis historii medycznej, wzrostu i wagi

    1. Zapis historii medycznej, wzrostu i wagi

    Pewne czynniki zwiększają ryzyko wystąpienia stanu przedrzucawkowego, więc w ramach połączonego badania przesiewowego ważne jest ich określenie i udokumentowanie. Takimi czynnikami są uprzednie lub rodzinne przypadki występowania preeklampsji, pochodzenie etniczne, przewlekłe nadciśnienie i palenia tytoniu.

  • Pobranie próbki krwi do badania PIGF

    2. Pobranie próbki krwi do badania PIGF

    Test PIGF służy do pomiaru łożyskowego czynnika wzrostu w surowicy matki w pierwszym trymestrze ciąży. Test PAPP-A również został zatwierdzony jako alternatywa lub dodatek do badań przesiewowych stanu przedrzucawkowego w pierwszym trymestrze. Ta sama próbka krwi może być użyta zarówno do badania ryzyka wystąpienia stanu przedrzucawkowego, jak i badania ryzyka związanego z aneuploidią, przy użyciu tego samego urządzenia i markerów; nie ma potrzeby pobierania dodatkowej próbki krwi.

  • Pomiar ciśnienia krwi

    3. Pomiar ciśnienia krwi

    W przewidywaniu wystąpienia stanu przedrzucawkowego MAP (średnie ciśnienie tętnicze) jest użytecznym markerem. W celu dokonania odczytu wykonuje się dwa pomiary z obu ramion jednocześnie przy użyciu dwóch automatycznych ciśnieniomierzy.

  • Pomiar wskaźnika pulsacji

    4. Pomiar wskaźnika pulsacji

    Dodatkowo wskaźnik pulsacji tętnic macicznych może być mierzony za pomocą ultrasonografii domacicznej lub przezbrzusznej. (Połączone badanie przesiewowe stanu przedrzucawkowego bez wskaźnika pulsacji jest nadal dobrym rozwiązaniem, jeśli dostęp do USG jest ograniczony).

Opieka nad dzieckiem zaczyna się od łożyska:

Łożyskowy czynnik wzrostu (PlGF) jest dimeryczną glikoproteiną należącą do rodziny angiogennych czynników wzrostu śródbłonka naczyniowego. Udowodniono, że w ciąży PlGF reguluje proces inwazji trofoblastu do matczynych tętnic spiralnych. Zaburzona inwazja trofoblastu prowadzi do niewystarczającej przebudowy naczyniowej tętnic spiralnych w porównaniu z tymi, które występują w prawidłowej ciąży. Prowadzi to do zmniejszenia przepływu krwi przez łożysko, a w konsekwencji do wystąpienia niepożądanych zmian w przebiegu ciąży, w tym stanu przedrzucawkowego (PE) (Cowans i in., 2010).

Normalny przepływ krwi przez łożysko oznacza prawidłowy przepływ tlenu i dostarczanie składników odżywczych dla płodu

Bardzo niskie stężenie PlGF wskazuje na problem ze strony łożyska

  • Dlatego właśnie niezbędne są badania przesiewowe z użyciem wysoce czułego testu, który może wykryć BARDZO niskie stężenie markera.

astronauta

O nas

Preeclampsia matters - to inicjatywa społeczna, której głównym celem jest zapobieganie rozwojowi preeklampsji wśród przyszłych mam oraz zapewnienie opieki zdrowotnej w czasie trwania ciąży.

Nasze cele

  • Rozpowszechnianie cennej wiedzy wśród lekarzy

  • Zwiększanie świadomości na temat stanu przedrzucawkowego wśród kobiet w ciąży

  • Łączenie kobiet w ciąży z lekarzami, którzy wiedzą, że Preeklampsja ma znaczenie!

  • Współpraca z laboratoriami i producentami badań, w celu zapewnienia dostępu do niezbędnych testów dla każdej kobiety

tło
rozpoznanie stanu przedrzucawkowego
przedrzucawkowy